Покарання у виді пробаційного нагляду полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.
Пробаційний нагляд може бути призначено на строк від 1 до 5 років.
Пробаційний нагляд не призначається особам, які під час відбування цього виду покарання вчинили кримінальне правопорушення.
Виконання покарання у виді пробаційного нагляду покладається на уповноважені органи з питань пробації за місцем проживання засудженого.
Із засудженими до покарання у виді пробаційного нагляду проводиться соціально-виховна робота за індивідуальним планом з урахуванням оцінки ризиків повторного вчинення кримінальних правопорушень.
Засуджені до пробаційного нагляду зобов’язані:
- виконувати визначені законом та покладені судом обов’язки;
- з’являтися за викликом до уповноваженого органу з питань пробації
Засудженому до пробаційного нагляду забороняється без погодження з уповноваженим органом з питань пробації виїжджати за межі України.
На засудженого до покарання у виді пробаційного нагляду суд, відповідно до частини 2 статті 59-1 Кримінального кодексу України, покладає такі обов’язки:
- періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Крім цього, відповідно до частини 3 статті 59-1 Кримінального кодексу України суд може покласти на засудженого до пробаційного нагляду обов’язки:
- використовувати електронний засіб контролю і нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою (такий обов’язок встановлюється судом на строк від одного місяця до одного року);
- дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;
- працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);
- виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;
- пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.
Стосовно засудженого, який ухиляється від відбування покарання у виді пробаційного нагляду (не виконує встановлені судом обов’язки або вчиняє адміністративні правопорушення, зник з місця проживання, створює умисні перешкоди для функціонування електронного засобу контролю та нагляду) уповноважений орган з питань пробації звертається до органів Національної поліції України для вирішення питання про притягнення його до кримінальної відповідальності, відповідно до частини 3 статті 389 Кримінального кодексу України. За ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Виконання покарання у виді пробаційного нагляду припиняється і засуджений знімається з обліку органу пробації після відбуття ним установленого строку покарання.