Удосконалення інструменту оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення неповнолітніми особами є важливою складовою євроінтеграційного шляху України.



Удосконалення інструменту оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення неповнолітніми особами є важливою складовою євроінтеграційного шляху України.
Про це заявила Олена Кочура, головна експертка з реформування пенітенціарної системи та пробації Проєкту EU Project Pravo-Justice під час засідання Робочої групи з удосконалення оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення неповнолітніми особами, що відбулося 18 квітня.
Захід об’єднав експертів Пробація України Probation in Ukraine та фахівців, які працюють безпосередньо з дітьми, що скоїли правопорушення. У фокусі обговорення — оновлення підходів до оцінювання ризиків рецидиву серед неповнолітніх, у тому числі тих, хто ще не досяг віку кримінальної відповідальності.
“Пробація має розглядатися не лише як засіб контролю, а і як важливий елемент системи правосуддя, орієнтованої на права та потреби дитини. Відповідно до Дорожньої карти євроінтеграції, Україна зобов’язана гармонізувати своє законодавство та практики з європейськими стандартами у сфері правосуддя, дружнього до дітей”, — сказала Олена Кочура.
Під час засідання презентували аналітичне дослідження “Фактори впливу на вчинення неповнолітніми кримінальних правопорушень” за 2020–2023 роки. Його мета — виявити ключові фактори ризику, які впливають на повторні злочини серед неповнолітніх. Зібрані дані ляжуть в основу оновленої форми оцінки ризиків та методичних рекомендацій для працівників пробації.
“Професіонали-практики, які входять до складу Робочої групи, запропонували низку конкретних змін до наявного інструменту оцінювання. Наступним кроком стане аналіз реальних кейсів неповнолітніх, які вчинили повторні правопорушення, та адаптація методик до виявлених закономірностей”, — підсумувала експертка.